Značajan deo tehničke dokumentacije u elektrotehnici predstavljaju:
- električne sheme - prikazi načina povezivnja i međusobnih odnosa uređaja, delova uređaja, delova mreže i postrojenja,
- dijagrami - prikazi vremenskog toka i odnosa između raznih operacija, fizčkih veličina i stanja pojedinih elemenata,
- tablice - sadrže podatke koji dopunjavaju sheme ili dijagrame.
U šematskim prikazima uređaja i sistema važnu ulogu ima primena grafičkih simbola. Grafički simbol predstavlja standardni oblik koji zamjenjuje grupu elemenata iste vrste. Pored simbola upisuje se oznaka koja označava i identifikuje pojedini element. Podaci o različitim svojstvima pojedinih elemenata upisuju se u popise elemenata. Da bi se osiguralo ujednačeno korištenje oblika grafičkih simbola i razumevanje šema oblici grafičkih simbola u tehničkim crtežima propisuju se standardima. Razvijen je niz nacionalnih standarda. Da bi se osigurala ujednačenost na međunarodnom nivou razvijene su i međunarodne norme u okviru IEC (International Electrotechnical Commision). Pregled nekih simbola i oznaka u skladu s IEC normama prikazan je ovde.
U inženjerskoj praksi razlikujemo više tipova električnih shema:
pregledne šeme, strujne šeme, zamenske šeme.
Pregledne šeme predstavljaju pojednostavljene prikaze uređaja ili sistema koje omogućavaju jednostavno razumevanje delovanja. Delovi uređaja ili postrojenja prikazuju se simbolima. Primjer pregledne sheme prikazan je na sledećoj slici:
Strujne šeme predstavljaju detaljan prikaz elovanja uređaja ili sistema. Elementi i delovi uređaja ili sistema prikazuju se simbolima. Strujna šema pruža podatke potrebne za održavanje, ispitivanje, te pronalaženje kvara. Primjer strujne šeme prikazan je na sledećoj slici:
Zamenske šeme predstavljaju pojednostavljene prikaze strujnih krugova koje pružaju podatke na temelju kojih se može vršiti analiza. Pojedini elementi i veličine predstavljaju se simbolima. Primjer zamenske šeme prikazan je na sledećoj slici:
Položajni nacrt predstavlje prikaz smeštaja delova uređaja ili sistema na mestu ugradnje. Primeri položajnih nacrta uključuju: smeštaj komponenata na štampanoj pločici, smještaj opreme unutar ormara, smještaj ormara u prostoriji i drugo. Primjer položajnog nacrta prikazan je na sledećoj sllici:
Funkcionalni blok dijagram prikazuje unutrašnju arhitekturu sklopa ili sistema pomoću osnovnih funkcionalnih elemenata ili blokova.
Dijagram toka prikazuje sled i međusobne odnose pojedinih operacija.
Vremenski dijagram prikazuje vremenski tok jednog ili više signala ili stanja pojedinih uređaja ili sklopova.
Dijagram stanja pokazuje moguća stanja sistema i odnose među pojedinim stanjima, odnosno moguće načine prelaza među pojedinim stanjima.
Нема коментара:
Постави коментар